تبلیغات
ღ گالری عكس اسبღ - نژاد فلابلا

نژاد فلابلا

پنجشنبه 3 شهریور 1390 11:12 ق.ظ

نویسنده : سارا
برید ادامه از نژاد فلابلا عكس گزاشتم.

یه چیزایی هم نوشتم شاید به دردتون بخوره

منشا پیدایش فالابلا به اسب های آمریكای لاتین بر می گردد كه اسپانیولیها در جنگ ها از آنها استفاده می كرده اند و بعد از جنگ به علت شكست و كشته شدن سوارها آنها را در دشت وسیع Pampas رها كرده اند . این حیوانات مسافتهای بسیار طولانی را در شرایط آفتاب شدید ، بادهای سرد ، طوفانهای خشن و خشكی سرزمین برای پیدا كردن آب و چراگاه طی می كردند و بر همین اساس ساختار بدنی و بیولوژیكی آنها به سمت افزایش مقاومت و پایداری در این شرایط تغییر و تكامل پیدا كرد و در نسل های آنها جهشهای ژنتیكی ایجاد شد .
بنابر تحقیقات به عمل آمده اجداد تیره فالابلا برای اولین بار قبل از نیمه قرن 19 در قبیله Mapuche هندوها در جنوب بوینوس آیرس در ایالت آرژانتین دیده شده است .
پس از چندین نسل با پرورش خویشاوندی و بر اثر انتخاب طبیعی نژاد فالابلا به یك نژاد هماهنگ و سازگار از لحاظ ساختار بدنی با قد كمتر از یك متر تبدیل شد و تولید نسل پی در پی منجر به تولید اسبهای بسیار كوچك و بسیار موزون تر نسبت به نسل قبل شد و قد آنها مرتباَ كوتاهتر شده است كه به استاندارد كنونی آن یعنی 75 سانتی متر رسیده است .
در سال 1868 Patrick Newell Falabella پرورش دهنده اسب در آرژانتین بعد از مرگش گله اسب خود را به پسرش Juan Falabella سپرد ، Juan با دو رگ گیری این اسبها با نژاد Shetland اروپایی گله جدیدی ایجاد كرد كه شبیه اسبهای مینیاتور بود. بعد از مرگ Juan پسر او Emilio Falabella و بعد از او نیز پسرش Julio Falabella نگهداری از اسبها را به عهده گرفت و از اینجا بود كه این اسبچه ها Falabella نام گرفتند .

لازم به ذكر است كه شجره همه فالابلاها در انجمن پرورش دهندگان فالابلا
( A.C.C.F ) با مدیریت Estabecimentos Falabella ثبت شده است.

ویژگیها و خصوصیات نژادی فالابلا :

فالابلا پونی نیست بلكه یك اسب مینیاتور است با قد متوسط 70 – 77 سانتیمتر در اسبهای جوان 2 – 3 ساله ، قد اسبهای بالغ 76 – 83 سانتیمتر است . ( البته موارد استثنا ی كوتاهتر و بلندتر هم هست ) این اسبهای كوتاه قد بدنی كاملاً هماهنگ و موزون دارند .
تنوع رنگ بسیار زیادی دارند . رنگ غالب در آنها سیاه و قهوه ای است و رنگهای Pinto , Bay , Appaloosa نیز در آنها دیده می شود .

پوست براق و درخشنده ای دارند .
قدرت تطابق با شرایط محیطی به آنها اجازه می دهد كه شرایط آب و هوایی بسیار طاقت فرسا را به خوبی بتوانند تحمل كنند .
حیواناتی آرام و بسیار باهوش هستند و سریع تعلیم می بینند .
سر ظریف ، پاهای كوچك و سم هایی باریك دارند با گامهایی محكم كه از آنها یك اسب پرنده ساخته است .
دو جفت دنده و دو مهره در ستون مهره های آنها كمتر از دیگر اسبها است و كوچكترین آنها قد 48 سانتیمتر و وزن 14 كیلوگرم دارد .
خوراك آنها مانند دیگر اسبها ست و به سرعت اهلی شده و در فضای بسیار كوچك قابل نگهداری و پرورش هستند .
طول دوره آبستنی نزدیك 13 ماه است .
اسبهای خوبی برای تفریح ( سواركاری ) مخصوصاً برای كودكان می باشند .
طول عمر آنها از اسبهای دیگر بیشتر است( بیشتر از 40 سال ). بنابراین با خیال راحت می توان یك اسب مسن تر خریداری نمود و حتی برای تولید نسل از آن استفاده كرد .

حالا عكسا

نظر یادتون نره ها
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 شهریور 1390 11:22 ق.ظ
دریافت کد پرواز حباب ها